Start
Napisz do nas
Mepps w internecie
Szukaj
Historia firmy Mepps
MEPPS to my!
Nasi partnerzy
Foto * Meppsy i ryby
Nadzieja roku 2009
POS dla marki MEPPS
random image and Flash movies
Russian    English  
| Jak łowić meppsami? | Szczupaki | Okonie | Sandacze | Bolenie | Klenie i jazie | Sumy | Salmonidy |
Rodzina Aglia
Rodzina Aglia Long
Rodzina Comet
Black Fury
Bug
XD™
Lusox i Lusox Fluo
Musky Killer
Giant Killer
Giant Tandem
Tandem Truite
Tandem Brochet
Syclops
Timber Doodle
 
Hydroakustyka Meppsa
Dobrać kolory...
Rola ozdobników
Strategia połowów
Na wielkie wabie
*pdf do ściągnięcia
Zastrzeżenia prawne
Podziel się z nami!
Kalendarz Brań
Na klenie i jazie...


26 Stycznia 2015
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Paula, Paulina,
Polikarp, Skarbimir,
Wanda
Do końca roku zostało 340 dni.
Pogoda

Zobacz jaka jest prognoza dla twojej okolicy.

Fazy księżyca

Fazy Księżyca: Między trzecią kwadrą a nowiem

Między trzecią kwadrą a nowiem
Kliknij w księżyc!
Kalendarze brań

Wędkarz Polski
WW
Rybie Oko

Polski program
Kalendarz brań
(Obejrzyj i pobierz)
Inne ważne linki:
Stany wód
Pogoda w IMGW
Meppsy na klenie i jazie...

Na oba paradrapieżniki - to takie ryby, które poza pokarmem zwyczajnym dla białorybu, mają także mięsożerne gusta - są trzy rewelacyjne przynęty, których ani jeden, ani drugi nie przepuści, jeśli tylko jest w łowisku. To dwuzerowa Aglia Long, głównie srebrna i czarna a także Aglia Long Rainbo. Trzecią jest biała Aglia Fluo w wielkościach # #0, #1 i #2...

Jeśli tylko jazie i klenie znajdują się w zasięgu rzutu, przede wszystkim w płytkich partiach rzek, to branie jest gwarantowane. Można też oba gatunki łowić na inne kolory niewielkich błystek - zarówno klasycznych Aglii, jak i Aglii Platium, Aglii Micropigments a także Aglii Decorees, jak i na Aglie Long Redbo. Wydaje się, że klenie gustują nadzwyczaj w kolorze czerwonym, zaś jazie raczej w barwie mniej bijącej po oczach, od czarnej, po zielonego i niebieskiego metalica.

Osobno warto potraktować Aglię Polonia - wszystkie pasiaste błystki mogą się okazać rewelacją w chwilach, kiedy nic innego nie przynosi brań.

Wymienione wyżej wabiki w bystrzejszych partiach rzek mają tendencję do "górowania", a niekiedy wręcz do smużenia po powierzchni a nawet wyskakiwania z wody. Warto w takich warunkach sięgnąć po serię XD lub Aglię TW, które mają cięższe korpusy.

Cięższe korpusy mają także Bugi, ale tutaj słów kilka o zdobieniu kotwic muszkami. O ile rewelacyjnie działa to na jazie, o tyle nie zwiększa specjalnie ilości brań kleniowych. Zarówno więc Bugi, jak i Aglie Mouche warto stosować na jaziowiskach, o tyle na łowiskach typowo kleniowych można je sobie odpuścić - poza Aglią Streamepps, którą zaatakować potrafią nie tylko kleń z jaziem, ale i leszcz, krąp, jelec...

Także niewielkie Comety sprawdzają się podczas polowania na opisywane gatunki. O dziwo, Comet Rainbo atakowany jest przez nie nie tylko w dni pochmurne, ale także w pełni słonecznego dnia.

Rzecz jasna, także cała rodzina Black Fury warta jest sprawdzenia na jaziowych i kleniowych łowiskach, za dnia jazie lepiej kusić błystkami z żółtymi kropkami, klenie tymi z czerwonymi, wieczorem i w nocy przestaje mieć to jakiekolwiek znaczenie. W biały dzień jednak warto tu eksperymentować, znaczenie może mieć nawet rewers paletki...

Niejeden raz zdarzyło się każdemu zapewne spinningiście używającemu błystek obrotowych, że któraś z omawianych ryb odprowadziła mu blaszkę pod samą szczytówkę. Zdarza się to najczęściej w zbiornikach zaporowych, przepływowych jeziorach, osobliwie w ujściach i wyjściach rzek oraz w całkowitych rzecznych zastoiskach i odciętych jednostronnie łachach. To informacja, że ryby są zainteresowane jedzeniem, ale wybrany wabik wygląda podejrzenie. Warto wówczas zmienić błystkę - niemal pewne w takich sytuacjach jest uderzenie ryby w Aglię Streameppsa, dwuzerówkę Aglia Long (obie blaszki prowadzić można na bocznym troku), a także na zerówki i jedynki w kolorze czarnym lub miedzianym - zarówno Aglie, Aglie Long, jak i Comety czy garbatki XD. Także Bugi mogą się okazać rewelacją, na wodach stojących wydają się one kusić klenie na równi z jaziami.

Podobnie jak podczas okoniowych wypraw warto często zmieniać przynęty, z tym, że po "wstrzeleniu się" w typ i kolor przynęty warto na tym poprzestać - w konkretnym łowisku, w określonej porze roku, zarówno klenie jak i jazie, potrafią brać na to samo nie tylko przez wiele dni, ale niekiedy co roku o tej samej porze przez wiele, wiele lat.

 
Kliknij!